B kategorija

Kas ir b kategorija un, ko ar to darīt ?

Saskaņā ar LR likumdošanu b kategorija apzīmē sauszemes transportlīdzekļus (izņemot a kategorijas motociklus), kuru pilna masa nepārsniedz 3,5 t. Praksē jebkurš no mums, dzirdot vārdus b kategorija, saprot vieglā auto tiesības. Iegūstot šīs kategorijas vadītāja apliecību, Tu varēsi braukt pa jebkuriem Latvijas un pasaules ceļiem + pārvadāt līdz pat 8 pasažieriem (busiņā) + vadāt piekabi (pilna masa nedrīkst pārsniegt 750 kg).

 

Kurš Latvijā var iegūt b kategorijas tiesības ?b kategorija vadītāja apliecība tiesības

Pašmācības ceļā mācīties noteikumus iespējams jau no mazotnes, taču likumīgi mācīties braukt ar b kategorijas transporta līdzekli iespējams no 16 gadu vecuma. Ceļu Satiksmes direkcijas teorijas un praktiskās braukšanas pārbaudījumus var kārtot sasniedzot 18 gadu vecumu.

Cik ilgā laikā es varu iegūt tiesības ?

Minimālais teorijas apmācības ilgums pēc CSDD programmas ir 5 līdz 7 nedēļas, taču parasti autoskolās apmācība ilgst vismaz 2 mēnešus, parasti gan 3 – 4 mēnešus. Turpretim minimālais braukšanas apmācības ilgums ir noteikts 14 akadēmiskās stundas (katrai stundai jābūt vismaz 45 minūtēm). Kursantiem, kas iepriekš nekad nav braukuši 14 braukšanas stundas parasti ir krietni vien par maz. Vairumā gadījumu šis skaitlis būtu jāreizina vismaz ar divi vai pat trīs, taču visam, protams, ir izņēmumi. Atceries – grūti mācībās, viegli kaujā ! Labāk pamācīties ilgāk un braukt droši un pārliecinoši reālā satiksmē, nekā nokārtot tiesības pēc iespājas ātrāk un pēc tam baidīties braukt pa Rīgas ielām vienam pašam.

Ja nezini, kuru mācību iestādi apmeklēt, iesakam izlasīt rakstu Kā Latvijā izvēlēties autoskolu ?

Lai iegūtu b kategorijas vadītāja apliecību Tev būs jānokārto a) teorijas eksāmens (30 jautājumi, pieļaujas 3 kļūdas) un b) braukšanas eksāmens (sastāv no divām daļām – figūras, braukšana ceļu satiksmē + var būt arī jāatbild uz dažiem instruktora jautājumiem).

Kādi dokumenti vajadzīgi, lai saņemtu vadītāja apliecību ?

Ikviens no mums vēlas, lai līdzcilvēki varētu sniegt palīdzību grūtā situācijā un arī Tev tas ir jāmāk. Ja iepriekš to neesi darījis, tad autoskolā apgūsi pirmās palīdzības kursus. Papildus tam no sava ģimenes ārsta vai ar autoskolas piesaistīta speciālista palīdzību būs jāiegūst medicīniskā izziņa.

Noklausoties kursa teorijas daļu līdz noteiktai lekcijai, varēsi doties uz CSDD, lai saņemtu mācību braukšanas atļauju (baltās tiesības, cena 6,16 eiro). Līdzi jāņem medicīniskā izziņa un pase. No šī brīža vari sākt braukt ar savu izvēlēto instruktoru. Pēc katras nodarbības instruktors parakstīsies tavā kartiņā, apliecinot, ka esi piedalījies nodarbībā. Nevajadzētu gan būt pārsteigtam, ja instruktors nelaiž tevi pie eksāmena pēc 14 braukšanas nodarbībām. Ja nemācēsi vēl braukt būs vēl jāpamācās. Ja neesi pārliecināts, ka esi atradis piemērotāko braukšanas skolotāju, pamēģini citu.

Cik izmaksā b kategorijas tiesības ?

Tiesību iegūšana ir ilgstošs process un arī izmaksas katram būs savādākas, tomēr ir dažas pozīcijas, no kurām nevarēsi izvairīties (saskaņā ar CSDD cenrādi):

  1. CSDD teorijas eksāmens – 12,63 eiro;
  2. CSDD braukšanas eksāmens – 16,01 eiro;
  3. Autovadītāja apliecības sagatavošana CSDD – 22,05 eiro;
  4. CSDD auto izmantošana vadīšanas eksāmenā – 13,94 eiro.

Papildus jārēķinās ar šādām izmaksu pozīcijām:

  • dokumentu noformēšana un teorijas apmācība autoskolā;
  • braukšanas apmācība autoskolā;
  • medicīnas izziņa;
  • baltās tiesības (mācību braukšanas atļauja);
  • pirmās palīdzības apmācība.

Domājot par izmaksām, būtu jārēķinās, ka nāksies šķirties no vismaz 300 – 500 eiro.